trump, president, support

Jak Trump o prezidentské křeslo přišel

Ještě před pár měsíci se zdálo, že v cestě znovu obhájení prezidentského křesla Trumpovi nic nebrání. A kdyby se mě někdo zeptal, kdo bude dalším prezidentem po listopadu 2020, řekl bych: “Jednoznačně Trump!” Jenže to už neplatí. Proč ne? Na to se podíváme v dnešním článku.

Než se dostanu k tomu, proč obhajoba křesla pro Trumpa nebude vůbec lehkou záležitostí, nejdříve bych rád připomněl, co znamená republikán či demokrat pro akcie. Protože jejich vývoj ovlivňuje politika, kterou americký prezident tlačí legislativně.

Republikáni jsou obecně pro nižší daně a podporu obchodu. Z tohoto důvodu se po Trumpově zvolení trh propadl pouze minimálně, a ten americký dokonce pouze v předobchodní fázi, a následně již oficiálně otevíral v zelených hodnotách. Tato situace onehdy zaskočila nejednoho ekonoma. Důvodem však byla právě očekávaná možnost snižování daní, která se následně potvrdila. Oproti tomu demokraté zastávají vyšší daně a sociální jistoty. Pokud vyhraje Biden, nemusí to být dobrá zpráva pro akciový trh, ten krátkodobě dokonce může i klesat. Z dlouhodobého pohledu se můžeme reálně dočkat nižší výnosnosti trhů a tedy skutečnosti, že naše investice porostou pomaleji. Z tohoto důvodu může být zajímavé zajistit se sázkou právě na Joea Bidena, který se s největší pravděpodobností postaví proti Trumpovi.

Ukázka možné sázky na americké prezidentské volby

Pro investory tedy může být pozitivní, pokud vyhraje Trump, a je jedno, zda ho máte rádi nebo ne, či zda s jeho výroky souhlasíte nebo ne. Toto je fakt, který nelze vyvrátit. Samozřejmě nikdo neví, možná ani sám Trump, jak se zachová, pokud vyhraje opětovně volby. V jeho cestě již nebude stát zájem o znovuzvolení a svou nevyzpytatelnou politiku může začít uplatňovat v plné míře, což nepomůže v ekonomických hodnoceních a následná nejistota se opět může podepsat v nižší výnosnosti trhů.

Nyní se již dostávám k samotné úvaze, proč jsem přestal věřit tomu, že Trump obhájí prezidentské křeslo. A proč jeho protivník má otevřené dveře do Bílého domu.

  1. Twitter: Tato známá sociální síť se stala nástrojem politiky. Nikdy žádný jiný prezident USA nepoužíval sociální síť v takové míře, jako ji používá právě Trump. A i když si tím získal pozornost a svět jeho příspěvky pravidelně čte, tak komplikace nastává právě u frekvence a nerozvážnosti výroků. Nehledě na to, že je schopný umisťovat příspěvky i během noci.

V momentální situaci slouží jeho vlastní účet proti němu. Za zmínku stojí například příspěvek o doporučení doktorům, ať zkoušejí léčit nemoc vstříknutím silných dezinfekčních prostředků přímo do krve lidí. Ať už to myslel sarkasticky nebo ne, vzbudil mediální zájem, avšak v tomto případě velmi negativní, a zasloužil si velmi silnou vlnu kritiky. Nehledě na to, že od samotného začátku vše velmi zlehčoval, až zesměšňoval.

  1. Ekonomická krize: Nastupující ekonomická krize je ve volebním roce něco, co nechce slyšet žádný stávající prezident. Zvlášť pro prezidenta, který evidentně (nejen podle Twitteru) nedokáže zvládat krize.

Jimmy Carter se nedokázal vypořádat s druhým ropným šokem, který přišel v roce 1979. Tato krize trvala déle, než bylo pro Cartera potřebné, a boj o prezidentské křeslo prohrál s Ronaldem Reaganem.

George H. W. Bush odstartoval roku 1991 válku v Iráku, která se mu však následně stala osudnou. A i když se zdálo, že jeho popularita je natolik silná a nic mu nestojí v cestě ke znovuzvolení, následný ekonomický propad v roce 1992 se mu stal osudným a boj prohrál s Billem Clintonem.

Následovník svého otce George W. Bushe změnil barvu prezidentského křesla na republikánskou v době splasknutí technologické bubliny, a i když své prezidentské křeslo obhájil, tak jej určitě neplánoval předávat možnému nástupci ze své strany v době finanční krize. Demokrat Barack Obama měl následně poměrně lehkou cestu ke svému zvolení.

Zjednodušeně se dá říct, že prázdnější peněženka občanů se ve finále negativně podepisuje na aktuálně vládnoucí straně a nezáleží na tom, zda v úřadu sedí republikán nebo demokrat. Svá místa zpravidla přenechávají druhé straně.

  1. Trumpova porážka: Trump se pokoušel Bidena zničit tím, že požádal ukrajinské reprezentanty, aby důkladně prošetřili činnost Huntera Bidena, Joeova syna, kvůli korupci. Tato situace vyvolala velmi negativní tlak na Trumpa, který de facto ukázal, že své pozice zneužívá. Biden si tímto však zasloužil pozornost a získal podporu, kterou by bez zásahu Trumpa neměl.

Trump před sebou nemá lehkou cestu ke svému znovuzvolení a je zde velmi reálná šance, že volby prohraje. Nápovědu nám mohou dát prezidentské debaty, které sice proběhnou až za nějakou dobu, ale o to více může být ekonomika v reálném čase na dně. Plus k tomu může Trump přidat pár neuvážených příspěvků na Twitter a Biden bude mít ve finále munici zadarmo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".