Jaký dopad má ukrajinsko-ruská válka na investice?

Současné dění na východě Evropy je komentováno všemi médii. V tomto článku se tedy primárně zaměříme na to, co se na finančních trzích děje, co se dá očekávat v následujících dnech a týdnech a jaký dopad bude mít současné dění na investiční portfolia klientů. 

Od zahájení války neuplynul ještě ani týden a západní svět zareagoval překvapivě rychle a extrémně. Došlo totiž k zmrazení majetku ruské centrální banky prakticky ve všech zahraničních měnách, kromě čínského juanu. Rusko je tedy odstaveno od majetku a zároveň byl z velké části zablokován Rusku přístup na mezinárodní bankovní trhy. Stalo se tedy to, že ruský rubl se začal propadat a ruské akcie také. Rozhodnutí, že se 28.2. burza vůbec neotevře, tento propad jen rozmnělnil v čase. 

Toto dění má na portfolia našich klientů jen minimální vliv, protože přímo ruské akcie v portfoliích naši klienti nemají. Někteří drží malou část portfolia (max 0,33%) v ruských akcií prostřednictvím indexu pro rozvojové trhy (kde je kromě například České republiky zastoupeno právě i Rusko). I případný úplný kolaps ruského akciového trhu bude znamenat maximálně odepsání pár desetin procent z portfolia. 

U evropských akcií došlo za poslední dny k propadu o pár procent. Naopak americké akcie jsou od začátku rusko-ukrajinské války v plusu. Opět se nám potvrzuje, že výrazné zastoupení amerických akcií (indexů) dává smysl. Mírným vedlejším efektem je oslabování české koruny, která nezvládá držet krok s posilujícím eurem a už vůbec ne s posilujícím dolarem. Tento efekt se projevuje pozitivně na portfoliích, i když se jedná spíše o krátkodobé pozitivum. Podstatné je zmínit, že portfolia jsou zpravidla velmi stabilní a nedochází k žádným závažným ztrátám a není třeba mít momentálně o své investice obavy. 

Zmíněná oslabující koruna a s ní spojený růst zisků bude pravděpodobně dočasným efektem především z toho důvodu, že válka a sankce jsou proinflačním faktorem a růst inflace bude chtít opět brzdit Česká národní banka. Lze předpokládat, že dojde opět k růstu úrokových sazeb. Koruna by následně měla začít opět posilovat a následně budou zdražovat hypotéky. 

Ve hře je i možnost, že ruské akcie budou úplně odstraněny ze všech hlavních indexů (včetně indexu rozvojích zemí), čímž tedy úplně vymizí z portfolií klientů. Tento fakt umocní další propad ruských akcií a dojde de facto k rozkladu tamní burzy. Přímé investování do ruských akcií tedy určitě nedoporučujeme. Vedlo by ke ztrátám. 

Výhled na další týdny je komplikované predikovat. Hodně záleží na rozhodnutí vlád a především na bojích na Ukrajině. Pakliže nedojde k významné eskalaci napětí, lze předpokládat, že investice budou ochráněné. Jinými slovy – nedojde k výraznějšímu propadu na portfoliích. Vzhledem k nejistotě však po dlouhé době přímo nedoporučujeme navyšování investic za každou cenu. V aktuální situaci je vhodné držet se dlouhodobých plánů a pravidelných investic. Případné jednorázové investice volit v menším objemu k celkovému majetku. Aktuální situace i budoucí scénář konce války s vítězstvím pro jednu ze stran by neměl mít velký dopad na portfolia. Spíše naopak. Opětovné nastolení míru může přinést výrazný růst evropských i amerických akcií. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".