Zlatá cihla nám nic nevyrobí

Cena zlata se v posledních měsících dostala nad hranici 2 000 dolarů za trojskou unci. Aktuálně se vrátila pod tuto hranici. Může však opět růst? Jakých hodnot se brzy dočkáme? Proč zlato koupit a jaké zastoupení má mít v portfoliu? 

Koronavirová krize pomáhá ceně zlata růst již od března. Zlatu také pomohlo rostoucí napětí mezi USA a Čínou a v polovině léta se o explozivní růst zlata postaral výbuch v Bejrútu. Ceny zlata se momentálně drží při hodnotě 1 900 dolarů a například podle firmy Golden Gate CZ, která zprostředkovává prodej zlata, může jeho cena růst k 4 000 dolarů během následujících pěti až sedmi let. 

Pojďme se však na trh se zlatem podívat realisticky, nikoli z pohledu prodejce zlata, kterému jde především o provizi. Na zlatě se vytváří tzv. bubliny, které mají tendenci splasknout a srazit cenu zlata. Tyto situace nastávají zpravidla po ekonomickém oživení. Zlato tedy ve finále roste spíše s růstem inflace a dlouhodobě nám zpravidla zisky nepřináší. Slouží spíše jako uchovatel hodnoty a alternativa k penězům v nejisté době.

Zdroj: www.investing.com

Při pohledu na graf je patrná bublina z finanční krize. Tehdy se zlato přiblížilo k hodnotě 2 000 dolarů a prognózy věštily další strmý růst. Shodou okolností právě prodejci zlata hlásali, že cena bude 5 000, někteří dokonce 10 000 za unci. Jenže s ekonomickým oživením přišel u zlata opak. Zlato během pár let ztratilo významnou část zisků, a pokud člověk zaváhal a nakupoval zlato se zpožděním až v roce 2010, mohl se před koncem roku 2016 dostat do záporných hodnot. Z historie se můžeme poučit a uvědomit si pravidlo, které je na zlatě patrné: “V momentě krizí a ekonomického útlumu, či nejistoty, cena zlata dokáže posilovat během krátké doby o desítky procent. Při oživení je naopak schopno velkou část zisků ztratit.” Proto za současných cen nedává velký smysl do zlata vstupovat.

Pokud však investor zlato vyhledává, z investičního hlediska by nemělo tvořit významnou část portfolia. Zároveň je potřeba se rozhodnout, zda investovat do fyzického zlata či do instrumentů, které jsou na zlato navázané. V tomto je vhodné se obrátit na finančního poradce (nikoli na prodejce zlata či prodejce finančních produktů), který řeší konkrétní potřeby a možnosti pro daného klienta.

Zlato však nemá tvořit nikdy významnou část portfolia. Důvod je naprosto jednoduchý.Zlato nám totiž nikdy nic nevyrobí a nic hmotného nám nepřinese. Pokud si dnes koupíme kilovou zlatou cihlu, za 10 či 20 let to bude stále ta stejná kilová cihla zlata. Zároveň zlato těží pouze z toho, že je ho omezené množství. V průmyslu je používané minimálně a velká část připadá pouze na ochotu lidí držet jej doma v trezoru a věřit, že se najdou jednou další investoři, kteří za něj budou chtít zaplatit (ideálně více, než kolik do něj kupující vložil). Warren Buffett již v minulosti zmiňoval, že pokud uskladníme všechno zlato na hromadu, budeme mít akorát hromadu zlata. Pokud naopak zainvestujeme do konkrétní firmy, která vydělává peníze a roste, má nám možnost přinášet mnohem více užitku díky svým produktům, než jen pohled na kopu zlata. Firma vždy produkuje výrobky či nabízí služby, ze kterých těží celý svět. Díky tomu se firmy mohou rozrůstat a z toho následně těží investor. Úspěšná firma zpravidla také vyplácí dividendy, ze kterých má investor příjem. Navíc firma také dává práci lidem.

Dalším důvodem, proč se na zlato díváme spíše skepticky, je, že mladá generace spíše tíhne k novým možnostem a raději investuje do technologických firem, či volí kryptoměny. Zlato v jejich hledáčku zpravidla nebývá. Tento rok se také institucionální investoři a centrální banky odklánějí od zlata. Poptávka po něm je tak nejslabší za posledních 11 let.

Z našeho hlediska tedy zlato do portfolií může patřit, ale pouze v omezené míře. Například při pádu akcií v krizi nám zlato může posloužit jako stabilizátor hodnoty portfolia a také jako možnost pro čerpání hotovosti, pokud bude potřeba v těžkých dobách odprodat část portfolia. Nežli držení fyzického zlata pak upřednostňujeme nákup kvalitních ETFs navázaných na zlato. Dávají nám smysl především z hlediska likvidity portfolia.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka využívá cookies. Svůj souhlas s jejich užíváním potvrdíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".